onsdag den 9. april 2025
Iqaluit ruten tilbage i april
Efter en lidt ærgerlig begyndelse på dette års planlagte fartplan på ruten mellem Nuuk og Iqaluit kan Air Greenland nu meddele at flyvningerne mellem de to hovedstæder bliver genindsat i fartplanen for april måned. Der arbejdes på at den første ugentlige afgang bliver gennemført i denne uge, mens den resterende fartplan for ruten er uændret hvor der flyves hver onsdag til og med 22. oktober 2025.
De kunder som skulle flyve med Air Greenland i dag 9. april 2025 får tilbudt en ny rejseplan, mens de som skulle flyve med os den 16., 23. og 30. april, kan forvente at modtage en ny rejseplan i løbet af de næste par dage.
Air Greenland beklager de gener, som beskeden, der blev sendt ud til de rejsende mandag den 7. april 2025, har medført. I den meddelte Air Greenland at afgangene i april måned blev aflyst på grund af uforudsete omkostninger i forbindelse med ruten og en lav efterspørgsel. Dagen før første flyvning den 2. april modtog Air Greenland en uforudset regning fra de canadiske toldmyndigheder som ville betyde at ruten, der i forvejen lige knap balancerer, ville gå i underskud, hvorfor det blev besluttet at aflyse de første par flyvninger indtil der var skabt overblik over situationen.
I dag har vi valgt at gennemføre flyvningerne i april og resten af fartplanen til oktober, men der arbejdes på at sikre opbakning til ruten i fremtiden.
Da kunderne fik beskeden om aflysningerne fik de information om at de ville få refunderet flybilletten. Desværre fremgik det ikke af beskeden, at kunderne kunne blive tilbudt en ny rejseplan, ligesom de passagerer, som skulle have fløjet i dag 9. april og eventuelt havde behov for en overnatning, kunne kontakte Air Greenlands station i Nuuk eller Canadian North i Iqaluit, som hjælper vores passagerer i tilfælde af aflysninger.
Air Greenland er kede af den forvirring udmeldingen har medført og understreger at flyselskabet følger de passagerregler der måtte gælde på de forskellige destinationer. Det skal også fremhæves at Air Greenland har en politik om at tage hånd om passagerer der rammes af aflysninger, ved at tilbyde en ny rejseplan og sørge for kost og logi. Dette er Air Greenland ellers ikke er forpligtet til i henhold til gældende lovgivning i Grønland, men har valgt gøre dette da vi kender betingelserne for at drive luftfart i den arktiske region, som også omfatter vores rute til og fra Iqaluit.
Vi glæder os til at melde ud når den kommende afgang er kommet på plads og flyet er klar til at lette fra Nuuk og derved være med til at skabe en luftbro til vores naboer i Nunavut og videreforbindelser til og fra andre destinationer i samarbejde med Canadian North.